• fide@fidedanismanlik.com
  • Randevu: 0533 771 8270

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti, Psikolojik Danışman Nalan Saban Alak

Nalan Saban Alak, 1978 yılında Almanya’ da doğmuştur. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı’ nı tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince çeşitli yuvalarda, danışmanlık merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde staj yapmıştır.  Süpervizyon alarak 4 yıl süresince otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenme güçlüğü, joubertsendromu, turner sendromu, CP ve down sendromlu çocukların haftalık ev çalışmalarını yürütmüştür. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından özel bir danışmanlık merkezi ile 1 yıl süren psikolojik yardım çalışmasına gönüllü katılmıştır. Pinokyo Anaokulu (2000), Tohum Otizm Vakfı (2003-2005), Anist Çocuk- Aile Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (2005-2012), Kelebek Etkisi Rehabilitasyon Merkezi (2014-2015) çalışmıştır.

2004 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dil ve Konuşma Terapistliği Yüksek Lisans Programını tamamlayarak “Uzman Dil ve Konuşma Terapisti” ünvanı ile mezun olmuştur. Türkiye’ de bu alanda mezun olan ilk uzmanlardan biridir. Uzmanlık eğitimi süresince Anadolu Üniversitesi ve Konuşma Bozuklukları Eğitim,  Araştırma ve Uygulama Merkezi’ nde. Anadolu Üniversitesi Mavi Hastane KBB VE Nörolojik Kliniklerinde (1 yıl), Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümünde (8 hafta), TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi- Kognitif Değerlendirme ve Konuşma Terapi Ünitesi (4 yıl) ve GATA KBB(3yıl) , Nöroloji(3 yıl), Diş Protez(6 ay) ve Geriatri Bölümlerinde ( 6 ay) dil ve konuşma bozukluklarının tanılanması- değerlendirilmesi- terapisi alanında 745 saat süpervizyonlu uygulamalı klinik çalışma yaptı. Eğitim süresince birçok ulusal ve uluslar arası seminer, eğitim ve çalıştaya katıldı. 2014  yılından itibaren EMDR I. ve II., Çocuk& Ergen I. eğitimleri yanı sıra akredite EMDR terapistidir.  Gümüşsuyu Patlaması yakınını kaybeden çocuklarla, Havaalanı Patlaması mağdurlarıyla ve Soma maden kazasında yakınını kaybeden çocuklarla ve ailelerle EMDR-HAP (EMDR- Humanitarian Assistance Programmes) kapsamında gönüllü çalışma yapmıştır.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği, Türkiye Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Türkiye Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, EMDR Derneği’ ne üyedir..

2016 yılından itibaren Fide Danışmanlık Merkez’ inde çalışmalarına anlaşmalı olarak devam etmektedir.